Το επαγγελματικό σχολείο διαδραματίζει πολύ σημαντικό ρόλο στην εκπαιδευτική διαδικασία. Στο επαγγελματικό σχολείο, ο μαθητευόμενος αποκτά τις θεωρητικές βάσεις της επιστήμης στην οποία ειδικεύεται. Κάθε μαθητευόμενος για να κατανοήσει νέες τεχνικές οφείλει να γνωρίζει τη θεωρία στην οποία βασίζεται η ειδίκευσή του. Επίσης, μέσω των επαγγελματικών σχολείων, ο μαθητευόμενος αποκτά τις βασικές γνώσεις εκπαίδευσης σε βασικές κατηγορίες μαθημάτων όπως τα μαθηματικά και τη γλώσσα.
![pbg-parallax-bg](https://dual.com.gr/wp-content/uploads/2016/06/pbg-parallax-bg.jpg)
Βασικά χαρακτηριστικά εκπαίδευσης στην επαγγελματική σχολή:
1-2 ημέρες την εβδομάδα
βάσει ενός καθορισμένου οδηγού σπουδών
διδασκαλία γενικών και επαγγελματικών γνώσεων
στα πλαίσια της κοινής υποχρεωτικής εκπαίδευσης